Много опитни градинари знаят, че не е никак трудно краставиците да дадат плодове до октомври особено ако есента е топла. Но за целта е необходимо културата да има "сила" за толкова дълго плододаване. С правилната грижа е възможно прибиране на големи количества плодове до октомври.
Още: 3 лесни техники: Как правилно да изсушите босилек от градината си
Още: Мисията възможна: Как да се отървете от градинските хлебарки
Ако забележите първите пожълтели листа, отстранете ги веднага. Растението ще спре да губи ресурси за тях и ще се концентрира върху плододаването. Също така трябва да премахнете всички съмнителни листа. Направете го дори при минимално съмнение за болест или вредител върху тях.
Ще берете краставици до късна есен, ако ги поливате така
За целта трябва да се заложи и на правилното подхранване - може да разчитате на минерални торове, мляко и компост.
Още: Засадете това до доматите и реколтата ви ще се умножи по ДВЕ
Още: Най-популярните сортове мента, които да засадите в градината си
Богата реколта от краставици до октомври
Краставиците ще се нуждаят от торове, за да запазят силата си за дългосрочно плододаване. Следната рецепта би била отличен вариант: вземете лъжица суперфосфат и калиев сулфат, разредете ги в кофа с вода и наторете зеленчуците.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Може ли да се варосват овошките през май?
Още: Как да спасите растенията си от недостиг на хранителни вещества – основни признаци и решения
Чудесен вариант е вареното мляко. На литър продукт се взема три пъти повече вода и се пристъпва към подхранване. Компонентът може да бъде заменен със суроватка. Сместа се използва за обработка на листата.
Компостирането е популярен метод за прилагане на оборски тор. Въвеждането на компост в почвата е разрешено през есента и пролетта.
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градинарски задачи през май
Още: Листните въшки няма да припарят до градината ви: Домашни рецепти за защита на растенията
За правилна подготовка изпълнете следните стъпки:
- На дъното на контейнера се полага постеля със слой от 20 см.
- Отгоре се поставя слама на слой от 10 см.
- Последният слой с дебелина 20 см е торф.
- Масата се настоява в продължение на около два месеца.
Вижте още: Разтворът, който ще накара краставиците да цъфтят и връзват като луди
Разрешено е добавянето на трева, клони, хранителни отпадъци към състава. Можете да обогатите почвата, като използвате компост, базиран на птичи тор.
Разпръснете компоста около лехите през есента. До пролетта масата лежи върху почвата, като по този начин ще я обогати с полезни вещества. Те проникнат в почвата с валежите.
Строго е забранено използването на пресни екскременти поради високата концентрация на пикочна киселина. Корените могат да получат тежки изгаряния. Единственият приемлив вариант за използване на пресни суровини е приготвянето на слаби разтвори с ниска концентрация. За целта екскрементите се оставят за кратко време на открито: пикочната киселина ще започне да се изпарява и суровините ще станат безопасни за употреба.
Полейте краставиците само 1 път с това и вижте какво ще се случи
Необходимо е да се гарантира, че разтворът няма да попадне върху листата. Ако това се случи, необходимо е те да се изплакнат незабавно с вода. По този начин могат да се предотвратят изгаряния. Честото подхранване е неприемливо. Тези действия могат да доведат до смърт на растенията, загуба на добив или значително намаляване на него.
Подхранването трябва да се извършва с ръкавици. Причината за това е наличието на хелминти, патогенни микроорганизми и различни паразити в тора.